For our daily local sports wraps, and breaking local sports stories, visit KeweenawReport.com.


 High School Sports!

KBear 102.3 presents high school football, hockey, basketball, baseball and softball, with every game broadcast in crystal–clear FM, and through our website and free Android and Apple apps. 

On the air and online, KBear 102.3 is the Keweenaw’s High School Sports Leader! 

High School Hockey
Subject to change – broadcasts begin 20 minutes before faceoff
Friday, November 16th – 7:00 pm – Cheboygan at Jeffers
Saturday, November 24th – 7:00 pm – Hancock at Calumet (Copper Island Classic)
Thursday, November 29th – 7:00 pm – Jeffers at Negaunee
Friday, November 30th – 4:00 pm – Hartland at Hancock
Saturday, December 1st – 1:00 pm – Traverse City Central at Hancock
Tuesday, December 4th – 7:00 pm – Houghton at Kingsford
Friday, December 7th – 7:00 pm – Rochester at Hancock
Saturday, December 8th – 1:00 pm – Rochester at Houghton
Tuesday, December 11th – 7:00 pm – Marquette at Hancock
Thursday, December 13th – 7:00 pm – Kingsford at Calumet
MacInnes Holiday Tournament
Thursday, December 27th – 6:00 pm – Howell vs Hancock
Thursday, December 27th – 8:00 pm – Calumet vs Houghton
Friday, December 28th – 6:00 pm – Consolation game
Friday, December 28th – 8:00 pm – Championship game
Saturday, December 29th – 2:00 pm – Escanaba at Jeffers
Friday, January 4th – 4:00 pm – Brighton at Hancock
Saturday, January 5th – 2:00 pm – Novi at Houghton
Saturday, January 5th – 7:00 pm – Brighton at Calumet
Saturday, January 12th – 7:00 pm – Birmingham Brother Rice at Calumet
Monday, January 14th – 7:00 pm – Negaunee at Jeffers
Friday, January 18th – 7:00 pm – University of Detroit Jesuit at Calumet
Saturday, January 19th – 7:00 pm – University of Detroit Jesuit at Calumet
Tuesday, January 22nd – 7:00 – Hancock at Jeffers
Friday, February 1st – 12:10 – Hancock v Grand Rapids Christian at Trenton Showcase
Friday, February 1st – 4:20 – Calumet v Livonia Stevenson at Trenton Showcase
Saturday, February 2nd – 8:40 – Houghton v Warren De La Salle at Trenton Showcase
Wednesday, February 13th – 7:00 pm – Hancock at Marquette
Thursday, February 14th – 7:00 pm – Marquette at Houghton
Saturday, February 16th – 1:00 pm – Kingsford at Houghton
Monday, February 18th – 7:30 pm – Negaunee at Calumet
Tuesday, February 19th – 7:00 pm – Kingsford at Hancock
Thursday, February 21st – 7:00 pm – Escanaba at Houghton
Plus full coverage of all local teams in the playoffs!
Tuesday, February 26th – Regional Semifinals at MacInnes Arena

6:00 pm – Jeffers v Houghton
8:00 pm – Calumet v Hancock
Saturday, March 2nd – 1:00 pm Regional Final at MacInnes Arena
Wednesday, March 6th – State Quarterfinal at Sault Ste. Marie or Marquette
March 7th through 9th – State Semifinals and Finals at Plymouth

Basketball
Subject to change – broadcasts begin 20 minutes before tipoff
Tuesday, November 27th – 7:20 – Lake Linden-Hubbell at Hancock – Boys
Monday, December 3rd – 7:20 – Jeffers at Calumet – Girls
Thursday, December 6th – 7:20 – Houghton at L’Anse – Boys
Monday, December 10th – 7:20 – Gwinn at Houghton – Girls
Monday, December 17th – 7:20 – Dollar Bay at Chassell – Boys
Thursday, December 20th – 7:20 – Chassell at Hancock – Girls
Friday, December 21st – 7:20 – Jeffers at Hancock – Boys
Tuesday, January 8th – 7:20 – Houghton at Jeffers – Girls
Thursday, January 10th – 7:20 – West Iron County at Calumet – Boys
Tuesday, January 15th – 7:20 – Dollar Bay-Tamarack City at Lake Linden-Hubbell – Girls
Thursday, January 17th – 7:20 – Lake Linden-Hubbell at Baraga – Boys
Monday, January 21st – 7:20 – Ontonagon at L’Anse – Girls
Friday, January 25th – 7:20 – Dollar Bay-Tamarack City at Lake Linden-Hubbell – Boys
Monday, January 28th – 7:20 – Chassell at Baraga – Girls
Tuesday, February 5th – 7:20 – Chassell at Calumet – Boys
Friday, February 8th – 6:00 – Houghton at Hancock – Boys – Wing Ding
Monday, February 18th – 7:20 – Hancock at Houghton – Girls – on 99.3 The Lift and 993TheLift.com
Friday, February 22nd – 7:20 – Calumet at Lake Linden-Hubbell – Boys
Plus playoff coverage!
Monday, February 25th – Boys District First Round
Division Two – Houghton v Kingsford at Kingsford – 6:30
Division Three – L’Anse v Norway at Norway – 7:00
Wednesday, February 27th – Boys District Semifinal
Division Two – TBD (if Houghton advances)
Division Three – Calumet v L’Anse/Norway winner at L’Anse or Norway
Friday, March 1st – Boys District Finals
Division Two – TBD at Gladstone (if Houghton advances)
Division Three – TBD at West Iron County (if Calumet or L’Anse advance)
Wednesday, March 6th – Girls District Semifinal
Division Two – Houghton v Gladstone  at Gladstone – 6:00
Division Three – Calumet v Ironwood/Norway winner at Calumet – 7:00
Friday, March 8th – Girls District Finals
Division Two – TBD at Gladstone (if Houghton advances)
Division Three – TBD (if Calumet advances)

Thanks to our full-season sports sponsors!

Pat’s Foods and Festival Foods
Gogebic Community College
The Frank A Douglass Insurance Agency
Finlandia University
Superior Polymer
Gardenview Assisted Living and Memory Care
Pepsi of Houghton
State Farm Insurance Agent Dean Kangas
Copper World and the Calumet Mercantile
Superior Service Towing
Matt’s Auto Glass and Body Repair
Superior National Bank
KC Bonkers Toys and Coffee
Aspirus Keweenaw
Auto Pro Glass and Tire
Superior Block
Keweenaw Automotive
L’Anse Family Dentistry
Burger King of Houghton and Calumet
Edward Jones Representative John Nelson in Houghton
Keweenaw Chevrolet

Keweenaw Buick-GMC